„Success is the ability to move from one failure to another with enthusiasm” (W. Churchill)

Czwartek 03/09/09 ECB, Initial Jobless, ISM Non-Manufacturing

By MR

Stopy procentowe ECB aktualnie na poziomie 1% wg. analityków nie zostaną zmienione.

Prognozy ECB powinny zostać zrewidowane. Aktualnie są na poziomie:

2009: GDP: -4.6% (-5.1%, -4.1%), HICP: 0.3% (0.1%, 0.5%)

2010: GDP: -0.3% (-1.0%, 0.4%), HICP: 1.0% (0.6%, 1.4%)

Podczas konferencji inwestorzy zwrócą uwagę na fakt, kiedy ECB spodziewa się powrotu do wzrostów. Ostatnio Trichet wspominał o połowie 2010 pomimo, że rynek wskazuje nawet na Q3 2009.

Przypuszczalnie ECB określi inflację jako będącą pod kontrolą.

Trzeba zwrócić uwagę również na ewentualne zmiany dotyczącego 60mld euro planu skupu obligacji. Ze względu na jego powodzenie, nie powinno być żadnych zmian.

Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę to ewentualne komentarze dotyczące refi rate (przepraszam – nie znam polskiej nazwy). Jakiekolwiek wzmianki na temat zmian warunków mogą sugerować zmianę nastawienia ECB do polityki monetarnej. Potencjalnie, ECB może zwiększyć tą wartość, dzięki czemu zacznie wprowadzać ograniczenia co do dostępnych funduszy. Może to być pierwszy wskaźnik przyszłych wzrostów stóp procentowych.

Warto zwrócić uwagę, że metoda walki z kryzysem, jaką ECB przyjęło, jest dużo łatwiejsza do zarządzania niż BoE czy Fed. Podczas gdy UK i USA skupiły papiery wartościowe, ECB musi podjąć decyzję o utrzymywaniu niskiej stopy refi dla oferowanych funduszy pomocowych co jest dużo łatwiejszym zadaniem.

GodzinaKrajNazwaAktualna wartośćPrognozaZakres_prognozPoprzednia wartośćWartość po korekcie
14:30USAInitial Jobless Claims570565K550K, 580K570K574
14:30USAContinuing Claims6234K6125K6099K, 6200K6133K6142
16:00USAISM Non Manufacturing48.44845.0, 51.46.4

Komentarz:

Wartości składowych dla poprzedniego odczytu: New Orders: 48.1, Employment: 41.5, Prices Paid: 41.3

Reakcja rynków akcji na poprzednią publikację: S&P schodziło powoli coraz niżej przed publikacją. Niższy odczyt od oczekiwanego (46.4 vs 48.0) spowodował natychmiastowy spadek o 4 punkty.

Reakcja Bunda:

Jobless Claims: kilku punktowy skok w górę.

Konferencja ECB: trochę większa zmienność, ale prawdopodobnie ze względu na dzień rolowania kontraktów, nie było większego ruchu w określonym kierunku. Dodatkowo, Trichet niczego nowego nie powiedział. Jedyna rzecz godna uwagi to oświadczenie, że następna na następną refi rate nie zostanie nałożona żadna prowizja.

ISM Non-Manufacturing: Przed publikacją, Bund spadał, jednak jak tylko pojawiły się plotki o dużo niższym niż oczekiwany odczycie, zaczął powoli iść do góry. Liczba okazała się troszkę lepsza od oczekiwań (plotki nieprawdziwe) co spowodowało spadek. Ogólnie brak dzisiaj było większych ruchów, aczkolwiek bardzo wiele ruchów po kilka punktów, wszystko w kanale bocznym.

dodajdo

Skomentuj

Musisz być Zalogowany. Możesz komentować posty.

Reklamy

Wsparcie finansowe

Jeżeli spodobała Ci się ta strona, pozostaw na niej komentarz, ponieważ nic innego tak bardzo nie motywuje, jak zainteresowanie ze strony odwiedzających. Jeśli posiadasz własną stronę o podobnej tematyce, umieść na niej linka do mojej strony i jeśli dasz mi o tym znać, zrobię to samo. A jeżeli dodatkowo uważasz, że ta strona jest wartościowa i masz taką możliwość, możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą abym mógł ją dalej rozwijać. Nie oczekuję żadnej płatności, aczkolwiek fundusze pomogą mi pokryć koszty poświęconego czasu.
Kwota: PLN
Dotpay.pl
Dziękuję!
Marcin Radlak

Ankieta