„Wygrywanie oznacza brak strachu przed przegraną”

Stanowisko day-tradera

By MR

Minęło trochę czasu od momentu, kiedy szczegółowo opisałem strukturę mojego dnia. Z biegiem czasu, schemat nieznacznie uległ zmianie, ale o tym napiszę później. Dzisiejszym wpisem chciałem zobrazować swoje stanowisko, które niewiele różni się od stanowisk innych traderów. Poniższe zdjęcie, zrobione kilka dni temu, posłuży mi jako pomoc. Niestety, trade-ując z domu, ze względu na koszty, ciężko jest przygotować zestaw, który opiszę. Właśnie ze względu na rozłożenie kosztów na kilka osób, opłaca się tradeować z firmy typu „proprietary trading house” (np. Futex, w której pracuję).

Stanowisko tradera

Każdy ekran przedstawia bardzo ważne informacje, bez których day trading był by bardzo utrudniony.

  1. Terminal Bloomberga (www.bloomberg.com). Bloomberg jest serwisem informacyjnym dostarczającym informacje w czasie rzeczywistym. Ekran można zmodyfikować w sposób dowolny, odpowiadający potrzebom tradera. Informacje można filtrować pod względem słów kluczowych, tematów, krajów (itp – bardzo wiele innych opcji). Najważniejszym elementem jest jednak tabela z danymi, które w aktualnym dniu będą publikowane. W tabeli tej, zawarte są informacje na temat ważności, prognozy, poprzedniej wartości oraz ewentualnej korekty. Grając na dane, gdy tylko zauważy się liczbę, trzeba w ułamku sekundy zdecydować, czy jest to publikacja dobra czy zła dla naszego rynku i otworzyć pozycję zgodną z oczekiwanym kierunkiem. Dodatkowo, terminal jest niesamowitym narzędziem analitycznym. Można przeprowadzić prawie każdą analizę, któa przyjdzie nam do głowy (np. wykres kontraktu wraz z zaznaczonymi wybranymi danymi ekonomicznymi, analiza sektorów, obligacji i ich rentowności i naprawdę bardzo wiele innych). Z informacji jakie udało mi sie uzyskać, miesięczny koszt to 1500 – 1800 dolarów/mc.
  2. Terminal Reutersa (www.reuters.com). Reuters jest serwisem informacyjnym, konkurencyjnym dla Bloomberga. Oba terminale prześcigają się w szybkości publikacji wiadomości. Czasem Reuters jest szybszy, czasem Bloomberg. Dlatego też warto mieć dostęp do obu, aby mieć jak najszybszy dostęp do informacji. Rozwiązanie to jest również pomocne w przypadku awarii jednego, ze źródeł. Koszt, około 1200 funtów/mc
  3. Broker Talk – serwis dostarczający informacje na temat wydarzeń związanych z rynkiem obligacji.  Przygotowują analizy techniczne i fundamentalne, informują o aukcjach obligacji, a także o różnych plotkach na tematy powiązane z tymi rynkami. Mają informacje prosto od maklerów dużych instytucji. Niestety ceny nie znam. Dodatkowo na tym samym ekranie znajduje się telewizja CNBC – ciekawa ze względu na wywiady z różnymi bardzo ważnymi osobistościami świata finansów, jeśli chodzi o informacje, mają opóźnienia dochodzące do minuty w porównaniu do Bloomberga lub Reutersa. Kosztu również nie znam.
  4. CQG (www.cqg.com). Pakiet do wykresów. Wg. mnie, jeden z najlepszych z jakimi miałem kiedykolwiek styczność. Jeżeli nauczy się obsługi, modyfikacje, przesuwanie, powiększanie czy zmniejszanie można wykonywać w ciągu ułamków sekund. Naprawdę rewelacyjny. Koszt ok 500 funtów/mc.
    Na tym ekranie ustawione mam wykresy:

    • 60 min – z zaznaczonymi poziomami wsparcia i oporu z raportów analitycznych, z którymi mam styczność
    • dzienny – aby widzieć jak kształtuje się sytuacja w długim terminie, czy nie zbliżamy się do jakiegoś większego poziomu lub lini trendu.
    • Market Profile – wykres przedstawiający rozkład ceny w zależności od tego ile czasu rynek spędził na jednym poziomie
      marketprofile1
    • wolumen tickowy, dla każdej transakcji
  5. Jest to głowny ekran, na którym wyświetlona jest „drabinka” (arkusz zleceń) i na nim dokonuję transakcji. Dodatkowo mam tutaj wykres 5 minutowy, na którym zaznaczam poziomy Fibonacciego oraz mini poziomy wsparcia/oporu, wgląd na bilans zysków/strat oraz wgląd na wykonane zlecenia. Oprogramowanie z jakiego korzystam to wspomniany juz X_TRADER firmy Trading Technolgies. Cena ok 400 funtów/mc.
  6. Jest to dodatkowy ekran, na którym mam 15 minutowy wykres, z wyznaczonymi przez siebie poziomami wsparcia/oporu, liniami trendu oraz poziomami Fibonacciego.
  7. Ostateczny ekran – mojego laptopa – z dostępem do internetu, jeżeli trzeba sprawdzić coś ważnego (lub mniej, jeśli się nic dzieje).

Z takim zestawem można stawać do walki… nie ma już wytłumaczenia, że słabe wyniki są spowodowane kiepskim dostępem do informacji czy beznadziejnym oprogramowaniem. Opisane narzędzia wykorzystywane są przez profesjonalistów na całym świecie, więc będąc z nimi na równi technologicznie, pozostaje tylko nauczyć się z tego korzystać. Tutaj liczy się już talent i wytrwałość.

Pozdrawiam

P.S. W poniedziałek postaram się dołączyć do tego wpsiu zrzuty z opisywanych ekranów, aby pokazać dokładniej ich zawartość.

Tagi: , , , , ,

dodajdo

14 komentarzy to “Stanowisko day-tradera”

  1. ziolooo

    Good job! Z kazdym wpisem dotyczącym w mniejszym badz wiekszym stopniu tego twojego futexa cisnienie mi podskakuje. Szkoda,ze nie ma czegos takiego w naszej ojczyznie – Polsce.

    #73
  2. Nie ma, ale z tego co sie dowiedzialem, sa plany, ze gdzies tam w przyszlosci bedzie ;) Osobiscie mam zamiar przyczynic sie do tego, zeby byl szybciej niz pozniej ;) Wiec lepiej zaczac sie juz przygotowywac ;)
    Pozdrawiam

    #74
  3. ziolooo

    To ja proponuje Wroclaw ;)

    #75
  4. Zadne inne miasto nie wchodzi w gre, jesli o mnie chodzi ;) Trzeba by tylko pokazac, ze jest spore zainteresowanie rodakow tego typu firma, a to mysle ze moglo by przyspieszyc caly proces …

    #76
  5. ziolooo

    Mozna sprobowac.. a zaczac od uczelni..

    #77
  6. pece-t

    Ale przecież tego typu firmy są już nad Wisłą :)
    Przykład? Proszę bardzo OSTC z siedzibą i dealing roomem na ul. Emilii Plater w Warszawie.

    #80
  7. Przyznaje racje, jednak trzeba pamietac ze w OSTC istnieje mozliwosc trade-owania tylko spreadow … zalezy kto co lubi, ja osobiscie wole trading kierunkowy … wbrew pozorom, nie jest on obarczony duzo wiekszym ryzykiem niz spready, a mozliwosci daje nieporownywalnie wieksze … niestety jest duzo trudniejszy … ale nagroda za wlozony wysilek tez jest duzo wieksza
    Pozdrawiam

    #81
  8. Maciej Ł.

    Kilka miesięcy temu firma z ul.Św. Marcina w Poznaniu rekrutowała na stanowisko Futures Tradera, ale nie pamiętam nazwy firmy.

    Z kolei na Piłsudzkiego (też w Poznaniu) jest siedziba EFIX Polska, ale nie jestem pewien, czy mają tam swoich day-traderów.

    #82
  9. Niestety nie znam firm, ktore przytoczyl Maciej L., wiec jesli ktos moze cos wiecej o nich powiedziec, zapraszam do napisania komentarza.

    #83
  10. wojtek1976

    Tez jestem za Wroclawiem byloby pieknie moc tak trejdowac z takim oprogramowaniem z jakiegos pieknego biura z widokiem na rynek.Pozdrawiam marzenia nic nie kosztuja ,a podobno sie spelniaja.

    #172
  11. fxmarek66

    Powiem szczerze masz za dużo ekranów .Do skutecznego tradingu wystarczy jeden monitor czysty wykres świeczkowy lub słupkowy (ale słupki muszą być wyróżnione kolorem jak świeczki)żadnych wskaśników , fibonów, czy średnich,nie rysuj żadnych kresek , nie dopatruj się żadnych formacji technicznych i nie czytaj żadnych analiz odnośnie wspać czy oporów dla danego instrumentu (można jedynie spojrzeć na kalendarium ).Powinieneś oglądać tylko czysty wykres w kilku ramach czasowych ja patrzę na parach walutowych na podstawowy wykres 60 min i pomocniczo na 240 min i dzienny pozwala mi to spokojnie pracować i przy okazji dokonanać od 1 do 4 transakcji z bardzo pozytywnym skutkiem w godzinach od 6:00 do max.22:00 .Być może gdybym się tylko zajmował tradingiem skrócił bym ramy czasowe aby dokonywać większej liczby transakcji.
    Od 18 lat pracuję w biurze maklerskim i wiem że można ufać tylko sobie i temu co przedstawia czysty wykres a wszystkie analizy , rekomendacje, wskaźniki, opinie tylko niepotrzbnie mącą w głowie.
    Uwierz mi jak wstaję o 6:00 otwieram platformę z wykresem np.EUR\USD po chwili obserwacji wiem jaką mam otworzyć pozycję bądź gdzie ewentualnie mam zmienić zdanie bez szukania potwierdzenia w całym arsenale wskaźników ,czytaniu komentarzy czy analiz .
    Pozdrawiam
    Marek

    #198
  12. Czesc Marku,
    Wielkie dzieki za komentarz … oczywiscie nie jestes pierwsza osoba, ktora zwrocila mi taka uwage. Dlatego tez, calkowicie zmienilem ustawienie moich ekranow. W sumie, jest to chyba dobry temat na caly wpis, wiec wkrotce opisze jakich zmian dokonalem, i jakie sa ich efekty.
    Pozdrawiam

    #199
  13. RoqueTrader

    Witam

    Mam tylko jedno maleńkie pytanie gdzie znajde jakiekolwiek materiały na temat Market Profile jak to stosować. Czy są jakiekolwiek publikacje opisy jak to robić jak widzieć może ktos jest w stanie tutaj odpowiedzieć na to moje dla wielu śmieszne pytanie zapewne.

    #5065
  14. Natalia

    Wygląda świetnie:)

    #29191

Skomentuj

Musisz być Zalogowany. Możesz komentować posty.

Reklamy

Wsparcie finansowe

Jeżeli spodobała Ci się ta strona, pozostaw na niej komentarz, ponieważ nic innego tak bardzo nie motywuje, jak zainteresowanie ze strony odwiedzających. Jeśli posiadasz własną stronę o podobnej tematyce, umieść na niej linka do mojej strony i jeśli dasz mi o tym znać, zrobię to samo. A jeżeli dodatkowo uważasz, że ta strona jest wartościowa i masz taką możliwość, możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą abym mógł ją dalej rozwijać. Nie oczekuję żadnej płatności, aczkolwiek fundusze pomogą mi pokryć koszty poświęconego czasu.
Kwota: PLN
Dotpay.pl
Dziękuję!
Marcin Radlak

Ankieta