„Bój się, gdy wszyscy są chciwi. Bądź chciwy, gdy wszyscy się boją” (Warren Buffet)

Dane ekonomiczne ważne dla tradera

By MR

Cena ostatniej transakcji przedstawia kompromis, jaki został ustalony przez obie strony biorące w niej udział. Osoba przewidująca spadek, otwiera krótką pozycję ponieważ:

  • cena już nie może być wyższa i za chwilę nastąpi spadek, lub
  • cena już spadła i dalej spada tak szybko, że napewno spadnie jeszcze niżej

Osoba przewidująca wzrost, otwiera długą pozycję w przypadku, gdy uzna, że:

  • cena już nie może być niższa i za chwilę nastąpi wzrost, lub
  • cena wzrosła i dalej rośnie tak szybko, że napewno wzrosty będą kontynuowane

W efekcie, osoby otwierające pozycje krótkie w czasie spadków, przyspieszają jej spadek, jednocześnie ograniczając możliwość wzrostu w trendzie wzrostowym. Osoby otwierające pozycje długie w czasie wzrostów, wzmacniają ich siłę, podczas gdy w czasie spadków – ograniczają swobodny spadek.

Jest wiele czynników wpływających na opinie uczestników tej gry, jednak największy wpływ mają pojawiające się informacje. Każda z nich, która ma bezpośredni lub pośredni wpływ na giełde wywoła zmianę cen, z siłą proporcjonalną do jej ważności.

Znając ?wszystkie? ważne czynniki mające wpływ na cenę np. akcji, obligacji, itp., analitycy wykorzystują wszelkiego rodzaju metody statystyczne lub innego rodzaju algorytmy do prognozy przyszłej wartości. Dzięki temu  potwierdza się teoria efektywności, która  mówi, że rynek dyskontuje wszystkie informacje – zebrana opinia wszystkich uczestników powoduje, że gdy nastąpi publikacja danych, których wartości były już wcześniej prognozowane, nie powinna nastąpić zmiana aktualnej ceny, ponieważ oczekiwana wartość została już wliczona w cenę.

W jaki sposób można więc wykorzystać publikacje danych, skoro ich  wartość nie spowoduje zmian ceny? Wystarczy, że opublikowane dane będą znacznie odbiegać od oczekiwanej wartości. Ale zacznijmy od tego, jak to wygląda w praktyce. Przed publikacją prawie wszystkich danych, przeprowadzane są ankiety wśród liczących się analityków. Każdy z nich zobowiązany jest do publikacji swojej prognozy. Oczywiście, zazwyczaj każdy korzysta z innych metod, więc otrzymane prognozy różnią się od siebie. Pomimo różnic, wszystkie zawierają się wokoło pewnej średniej wartości. Znając tą wartość oraz ekstremalne prognozy (zakres), trader jest w stanie stwierdzić jaka wartość jest aktualnie wliczona w cenę, (korzystając z teorii efektywności rynku).

Podczas publikacji, może okazać się, że wartość opublikowana zdecydowanie różniła się od wartości prognozowanej. W związku z tym, cena musi zostać dopasowana tak, aby uwzględniała tą nową wartość. Takie dopasowanie w przypadku ważnych danych może wywołać ogromną zmienność – momentalny skok o kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt punktów, w związku z czym, pojawia się szansa na szybki (bardzo szybki) zarobek sporej sumy w bardzo krótkim czasie. Oczywiście, jeśli jest się w stanie przewidzieć jaki wpływ opublikowana informacja będzie miała na rynek i w którą stronę nastąpi ruch wyrównawczy.

Do tego służy zakres ekstremalnych wartości prognoz, wraz ze średnią. Jeżeli opublikowana wartość jest w granicach ekstremów tego zakresu, albo nawet poza nim (im dalej od średniej/mediany tym lepiej), wtedy ruch będzie najsilniejszy. W celu zarobienia na tej chybionej prognozie, trzeba zrozumieć jaki wpływ publikacja ma na rynek, na którym trade-ujemy i bardzo szybko zająć odpowiednia pozycję. Ogólna zasada jest taka, że dobre dane ekonomiczne wpływają pozytywnie na ceny akcji, generalnie rynki kapitałowe, podczas gdy negatywne dane wpływają pozytywnie na rynki obligacji.

Trzeba również pamiętać, że wśród setek publikowanych wskaźników, wyróżnić można takie, które mają ogromny potencjał poruszenia rynkiem, oraz takie, które bez względu na to jak bardzo będą odbiegać od prognoz, nie spowodują zbyt wielkiego ruchu. Następna seria wpisów poświęcona będzie właśnie najważniejszym wskaźnikom dla tradera. Każdy opisany zostanie szczegółowo, pod względem znaczenia dla inwestorów, wpływu na poszczególne rynki, definicji oraz wartości historycznych.

Na zakończenie tego wpisu, chciałbym tylko zwrócić uwagę, że aczkolwiek publikacje danych ekonomicznych potrafia bardzo poruszyć rynkiem, tworząc złudzenie bardzo szybkiego zarobku, problem w trade-owaniu tych danych jest taki, że rynek może zareagować nie tak, jak powinien, przez co tak jak szybko byśmy zarobili, gdy mamy racje, tak szybko możemy stracić, gdy jej nie mamy (gra z wynikiem zerowym). Dlatego tego typu trading wymaga umiejętności bardzo szybkiego reagowania, bardzo dobrego połączenia z giełdą oraz dostępu do danych bez żadnych opóźnień. W warunkach domowych – jest to bardzo trudne do osiągnięcia, więc zalecam ogromną ostrożność decydując się na otwarcie pozycji w czasie publikacji. Jednocześnie ostrzegam, że wogóle nie zaleca się otwierać pozycji przed publikacją tych najważniejszych danych! Jest to najszybsza droga do utraty całego kapitału. Dlatego też, zaleca się zamknięcie wszystkich pozycji przed ich publikacją. Ostatecznie, stosowanie automatycznych zleceń stop w tym przypadku jest najgorszym możliwym sposobem na zamknięcie lub otwarcie pozycji.

Pozdrawiam

Tagi:

dodajdo

2 komentarze to “Dane ekonomiczne ważne dla tradera”

  1. toszt

    Takie małe szybkie pytanie, skąd najlepiej wziąć prognozy z ekstremalnymi wartościami? Czy zna ktoś jakieś bezpłatne dobre serwisy z takimi informacjami?

    Ps. szacunek dla autora bloga! :)

    #209
  2. Witam, dzieki za pozytywny komentarz ;)
    Nie wiem o jakie ekestremalne dane chodzi, ale jesli o zakres prognoz, to bloomberg publikuje na swojej stronie: http://www.bloomberg.com/markets/ecalendar/index.html, wystarczy wybrac odpowiednie dane, otwiera sie opis wraz z prognoza oraz ekstremalnymi wartosciami prognoz.
    Pozdrawiam

    #210

Skomentuj

Musisz być Zalogowany. Możesz komentować posty.

Reklamy

Wsparcie finansowe

Jeżeli spodobała Ci się ta strona, pozostaw na niej komentarz, ponieważ nic innego tak bardzo nie motywuje, jak zainteresowanie ze strony odwiedzających. Jeśli posiadasz własną stronę o podobnej tematyce, umieść na niej linka do mojej strony i jeśli dasz mi o tym znać, zrobię to samo. A jeżeli dodatkowo uważasz, że ta strona jest wartościowa i masz taką możliwość, możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą abym mógł ją dalej rozwijać. Nie oczekuję żadnej płatności, aczkolwiek fundusze pomogą mi pokryć koszty poświęconego czasu.
Kwota: PLN
Dotpay.pl
Dziękuję!
Marcin Radlak

Ankieta