„Our deepest fear is not that we are inadequate. Our deepest fear is that we are powerfull beyond measure.”

Test znajomości Analizy Technicznej

By MR

Dzisiaj postanowiłem przeprowadzić test znajomości rynków. Żeby się udał, jak najwięcej osób musi wziąć w nim udział, więc bardzo proszę o zaangażowanie. Nie często o coś proszę swoich czytelników, więc mam nadzieję, że się nie zawiodę. Zresztą test wyniki będą podstawą do wpisu, który wielu osobom całkowicie namiesza w głowie i sprawi, że zwątpią w to w co do tej pory wierzyli. Ale o tym dopiero po udanym eksperymencie.

Zadanie: Poniższe wykresy przedstawiają zmiany cen, narysowane jako wykres liniowy (cena zamknięcia) . Proszę zapoznać się z nimi oraz napisać w komentarzu, jakie formacje są widoczne dla poszczególnego rynku. Fajnie by było gdyby ktoś umiał jeszcze rozpoznać rynek, aczkolwiek to bez liczb na osiach może być ekstremalnie trudne. Zapraszam do zabawy. Aha, osoby, które nie czują się silne w AT również zapraszam do udziału – liczy się opinia, a nie to czy ma się rację czy nie… w końcu nie proszę o przewidzenie co się stanie, a opisanie  tego, co się już stało). Wszelkie komentarze odnośnie skali trudności rynku będą również mile widziane. Dodatkowo, dla osób ambitnych, można przygotować scenariusz potencjalnej transakcji (tzn, stop loss, target, wejście).

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy

Wykres 1

Wykres 1

Wykres 2

Wykres 2

Wykres 3

Wykres 3

Wykres 4

Wykres 4

Wykres 5

Wykres 5

Wykres 6

Wykres 6

Wykres 7

Wykres 7

Wykres 8

Wykres 8

Wykres 9

Wykres 9

Wykres 10

Wykres 10

Wykres 11

Wykres 11

Specjalnie dla osób, dla których analiza wykresów liniowych może być problemem, załączam kilka świeczkowych.

Wykres 12

Wykres 12

Wykres 14

Wykres 13

Wykres 14

Wykres 14

Wykres 15

Wykres 15

=============================

Część wykresów nie została wygenerowach losowo i przedstawiają rzeczywisty rynek. Jak myślisz, które pokazują to co naprawdę się wydarzyło?

 • Wykres 1 (30%, 8 odpowiedzi)
 • Wykres 2 (56%, 15 odpowiedzi)
 • Wykres 3 (56%, 15 odpowiedzi)
 • Wykres 4 (30%, 8 odpowiedzi)
 • Wykres 5 (30%, 8 odpowiedzi)
 • Wykres 6 (52%, 14 odpowiedzi)
 • Wykres 7 (41%, 11 odpowiedzi)
 • Wykres 8 (22%, 6 odpowiedzi)
 • Wykres 9 (44%, 12 odpowiedzi)
 • Wykres 10 (56%, 15 odpowiedzi)
 • Wykres 11 (37%, 10 odpowiedzi)
 • Wykres 12 (30%, 8 odpowiedzi)
 • Wykres 13 (70%, 19 odpowiedzi)
 • Wykres 14 (52%, 14 odpowiedzi)
 • Wykres 15 (37%, 10 odpowiedzi)

Wszystkich głosujących: 27

Loading ... Loading ...

=============================

Tagi:

dodajdo

34 komentarze to “Test znajomości Analizy Technicznej”

 1. Jarek

  Cóż, wolę świece japońskie :)

  #254
 2. Wiekszosc pewnie woli, ale nie udalo mi sie przygotowac takich tym razem, wiec moze jednak uda sie cos z tych wyciagnac… Moze chociaz strategie, albo przynajmniej co na nich widac? Dzieki ;)

  #255
 3. ok, specjalnie dla Ciebie Jarku, przygotowalem 4 wykrsy swieczkowe ;) Mam nadzieje, ze teraz moge liczyc na odpowiedz.

  #259
 4. Krzysztof

  wieczorem coś napisze bo bardzo fajny ten test, ale bardziej w kategoriach: do mocnej oceny przez prowadzącego stronę bo specem to ja nie jestem :D
  Pozdrawiam
  KZ

  #260
 5. Max

  Hej, Fajne ćwiczenie Marcin:).
  Na pewno wezme udział ale dopiero późnym wieczorem.
  Pozdrawiam.

  #261
 6. Bez obaw … nie bede nikogo ocenial, bo sam sie nie znam ;) Najwazniejsza jest opinia … jakakolwiek, ale zeby byla ;)

  #262
 7. tommek

  trochę siedzę na fx(głównie E/D) i bynajmniej ja nie zdołałem dojrzeć zależności pomiędzy rodzajem formacji a ruchem cen, dlatego dałem sobie z tym spokój, natomiast bardzo poważnie traktuję kanały cen oraz linie trendów i to właśnie na wykresie liniowym w różnych TF, i na tym opierm swoje decyzje

  Sam jestem ciekawy wyników testu, parę typów mam, ale nie wszystkie potrafię odczytać.

  #263
 8. Tomku, napisz poprostu na ktorym widzisz kanal, na ktorym np RGR, na ktorym przebicie poziomy wsparcia/oporu. Nie musi to byc nic wyszukanego, tylko to co widac (skoro nic nie widzisz, to ok, ale moze jednak sie cos uda znalezc … w koncu nie trzeba podejmowac decyzji a opisac co sie wydarzylo)… ciekawi mnie, kto co widzi, a nie kto najlepiej cos widzi i kto ma najwiecej racji. Dla przykladu, mozna by napisac cos takiego:
  Wykres 2: silny trend wzrostowy, a pozniej kanal boczny
  Wykres 4: Silne wsparcie, od ktorego cena odbila sie 3 razy
  itd, itp, najlepiej dla kazdego wykresu. Nic wymyslnego, proste opisy, dlatego zachecam kazdego do opisania wykresow ;) Pozdrawiam

  #264
 9. wojtek1976

  Skomentuje tylko wykresy swiecowe.1.Trend wzrostowy klasyka z widocznymi wsparciami na oporach,na zakonczenie otwarcie z luka po ,ktorej testowano ta luke,ktorej nie udalo sie zamknac.2 Trend wzrostowy ,ktory konczy sie podwojnym szczytem z piekna spadajaca gwiazda,ktora konczy trend wzrostowy i sprowadza go do poczatku trendu wzrostowego.3 Trend wzrostowy z bardzo czytelnymi formacjami swiecowymi przy wsparciach mlot i jego test przy ,ktorym na tym samym poziomie widzimy formacje objecia hossy.4 Poczatek w trendzie spadkowym ,po przelamaniu lini trendu i wybiciu spadajacej gwiazdy marsz w gore,pozniej silna korekta ,ktora zatrzymuje sie dokladnie na lini mlota po ktorej cena dochodzi do spadajcych gwiazd testujac je i schodzimy na dol prawdopodobnie testujac low na tym wykresie .

  #265
 10. Swietnie, wielkie dzieki i gratuluje „przelamania lodow” – mam nadzieje, ze pozostali czytelnicy teraz z wieksza ochota wypowiedza sie na temat tego, co widza na powyzszych wykresach.
  Pozdrawiam

  #266
 11. tommek

  Parę założeń:
  – kanały (cen) to ja widzę wszędzie – niektóre bardzo krótkie
  – linie wsparć i oporu nie dostrzegam jako poziome lecz głównie przebiegające pod pewnym kątem- analogicznie jak linie trendu ( i mini trendów)
  – formacji nie szukam bo na fx wg mne nie bardzo się sprawdzają.
  – Staram się zawsze sprawdzać jaka jest sytuacja na różnych TF
  – w miarę możliwości stosuję PA
  oceniam wykresy tak jak bym to widział na fx

  lecimy:

  1.Lekki k. (kanał) spadkowy – można próbować S z krótkim SL, ale wg PA równie dobrze mogło nastąpić przełamanie spadków i po potwierdzeniu wejście w L
  2.po wybiciu t.boczny (tb) – bez pozycji oczekiwaniu na wybicie z k.
  3.przepiękne odbicie od lini oporu (kątowej), przebicie l.wsparcia i zgodnie z wszelkimi zasadami PA zjazd wyznaczając nową l.wsparcia – poza rynkiem w oczekiwaniu na wybicie z tego ostatniego mini-kanału
  4.po wybiciu dołem z k. Wzrost. Ukształtowanie k bocznego .można czekać na nowe wybicie lub S z krótkim sl na wybicie górą
  5.wybicie dołem ,można próbować S z krótkim sl po pokonaniu ostatniego wsparcia lub poza rynkiem
  6.dla mnie k boczny można czekac na pokonanie kątowej l wsparcia lub oporu z sl oczywiście
  7.od ostatniego oporu klasyczne PA – pytanie tylko czy nie końcówka , można wejść zgodnie z zasadami PA w llub s z ciasnym sl (akurat wtym momencie w s z sl 2pktnad ostatnim oporem)
  8.k rosnący z wybiciem w górę, (wg mnie mógłbyć to test). Można próbować S z sl na ostatnim oporze +1-3 pkt.(z względu na ostatni dołek)
  9.ładny wykresik dla PA i przebicie wsparcia. Ja bym narysował sobie kreseczki określające ten kanał i czekał poza rynkiem.
  10.tu akurat odwr. rgr po spadku – po przecięciu lini szyji mb cofka, ale na fx to podchodził bym do tego ostrożnie , zawsze z sl, a po przebiciu wsparcia na to na S
  11.to akurat też rgr , zaryzykował bym zabezpieczone S na pochyłej linii szyji, wiedząc że niespodziewanki to specjalność fx
  12.i znowu ładny wykresik do handlu na PA, ale bodajże można dostrzec pod kątem linie szyji rgr – reakcja jak powyżej
  13.co jest – wszędzie przykłady rgr zaczynam ostatnio dostrzegać ? Tu przecieło linie szyji, teoretecznie powinno i może spadać ale gdyby to było fx to wiadomo co.
  14.Tu widzę tylko czyste PA
  15.J.w.- tzn dostrzegam poziomy r/s (głównie ten centralny).Ja na końcówce wykresu poza rynkiem.

  UFF
  tak ja to postrzegam.

  #267
 12. MATRIX

  Na początek na tapetę wykres.2.
  Wykres.2. Centralne miejsce na wykresie zajmuje zyg-zag, jako formacja korekcyjna (C=1.618A, mniej więcej wychodzi taka proporcja). W obrębie tej formacji jako podfala korekcyjna także pojawia się zyg-zag. Po szybkim trendzie wzrostowym (fala C) pojawia się konsolidacja z wyraźnie wykształconym oporem. Strategia: ustawić SELL LIMIT blisko oporu, STOP LOSS na poziomie końca fali C, TAKE PROFIT trudno określić (należy zauważyć, iż będzie on zależny także od przyjętej strategii), warto zastanowić się nad TRAILING STOPEM wzdłuż linii oporu. Wybicie powyżej końca fali C będzie skutkowało zanegowaniem scenariusza. W takim przypadku można się pokusić o pozycję LONG z krótkim TRAILING STOPEM. Komentarz: widoczny zyg-zag stanowi prawdopodobnie podfalę 2 większej formacji.

  #268
 13. MATRIX

  Teraz wykres.10
  Wykres.10. Wyraźnie widać wykształcający się RGR przypominający nieco spodek. Taki układ sugeruje zmianę trendu spadkowego widocznego po lewej stronie rysunku na wzrostowy. Ponieważ wykształciło nam się prawe „ramionko” można zaryzykować LONG PKC ze STOP LOSSEM na poziomie „szczytu prawego ramionka” (na rysunku jest oczywiście odwrócony RGR), Oczywiście w takim przypadku warto zastosować TRAILING STOP wzdłuż linii wsparcia. Mała uwaga techniczna: ponieważ prawa część RGR (od „szczytu” głowy) stanowi zazwyczaj zyg-zag, należy w takim przypadku zwrócić uwagę na poziom szczytu dużego ząbka w trendzie spadkowym po lewej stronie rysunku jako potencjalny poziom TAKE PROFIT. W takim przypadku zachowanie zalezy od przyjętej strategii.

  #269
 14. pece-t

  Witam,
  trochę to naiwne, bo nie ma wolumenu, a swoją droga rzadko kiedy robi się analizę na liniowych a nie na świeczkach, ale spróbujmy:
  WYKRES 1) Trend boczy i stabilizacja przed wybiciem
  WYKRES 2) Bardzo przypomina mi jakiś cross z FX, albo jakieś commodity. Trend boczny, więc wejście na poziomie kolejnego zejścia do wsparcia
  WYKRES 3) Dla mnie to rynek akcji i jakiś indeks; z formacji podwójny szczyt (w środku) i wynikający z niego spadek, ale teraz widać już początek trendu wzrostowego.
  WYKRES 4) Dość dziwne ruchy – czasem poziomo, a czasem ściana w dół?; Trwa trend boczny, ale wchodziłbym już teraz
  WYKRES 5) ZERO koncepcji, na takim rynku bym się nie pojawiał
  WYKRES 6) Tu z kolei marzenie technika -> wyraźny spadek i potem korekta na 68% (ostatnia deska ratunku dla L), potem druga fala spadku i faza uspokojenia rynku (konsolidacja); Zagrałbym już teraz 1/2 pozycji LONG, a potem ewentualnie uśrednił 1/2 na poziome wsparcia od którego kurs już się odbił
  WYKRES 7) Podwójny szczyt -> spadek o szerokość kanału; teraz trend wzrostowy, ale wejście bardzo ryzykowne, bo wchodzimy już w fazę euforii hossy
  WYKRES 8) formuje sie podwójny szczyt, zatem gramy na krótko przy następnym szczycie, a jeżeli zostanie przebity to szybki reverse i jedziemy w drugą stronę z SL na szczycie.
  WYKRES 9) wygląda jak rynek akcji; trend spadkowy, bo była głowa z ramionami
  WYKRES 10) super spadek, ale jakaś podejrzana ta stabilizacja

  Uffff… Wybaczcie, ale dalej nie mam już siły :)

  #270
 15. Co tu duzo pisac, tak trzymac Panowie :) wlasnie na takie komentarze liczylem… szkoda ze tylko stali bywalcy, moze ktos z poczatkujacych by chcial sie sprawdzic? To naprawde nie bedzie bolalo, a zapewniam, ze bedzie swietna zabawa, jak powiem o co chodzi. Zaczekam jeszcze 2-3 dni (w weekend prawdodpodobnie znowu jeden z wpisow bedzie na pierwszej stronie bankiera) i wytlumacze, co bylo celem cwiczenia.
  W kazdym badz razie dzieki za dotychczasowe zaangazowanie ;)

  #271
 16. MATRIX

  Hmmm. Ciekawy wykres.6.
  Wykres.6.Na wykresie widać wyraźnie, iż trzy ostatnie małe szczyty utworzyły opór, siłe owego oporu wzmacnia fakt, iż jest ot w zasadzie jednoznaczny z oporem utworzonym od szczytu z całego wykresu do owych trzech lokalnych górek. Z drugiej jednak stronych mamy wyznaczone lokalne wsparcie przez cztery lokalne dołki. Strategia: SELL LIMIT przy oporze (czyli praktycznie PKC) z krótkim STOP LOSSEM, warto zastanowić się potem nad TRAILING STOPEM; należy zwrócić uwagę na zachowanie kursu w rejonie opisanego wcześniej wsparcia, jeżeli nastąpi gwałtowne cofnięcie to po przebiciu oporu bierzemy LONG. Komentarz: cała sytuacja wygląda jak początek podfali C (zyg-zag) lub początek podfali 3. Sztuczka: coś mi to dziwnie przypomina PLN od szczytu z połowy lutego bieżącego roku do zakończenia czerwca, teraz jest godzina 04:44 i nie chce mi się szukać która to para dokładnie mogłaby być. Ten wpis zrobiłem z „palca”, czyli to co oko zobaczyło po otwaciu strony.

  #274
 17. Dzieki za kolejne opinie, oczywiscie nie musza byc az tak bardzo zlozone, ale skoro juz sa, to tez dobrze. Poczekamy jeszce na kilka ;)

  #276
 18. pece-t

  A perfidą autora będzie ujawnienie, że wszystkie dane zostały wygenerowane losowo albo opisują coś abstrakcyjnego jak np. liczba ludności w wybranych krajach w ostatnim stuleciu :) :P

  #277
 19. hehe, chyba temat nie doczeka do piatku … bo powoli tajemnica zaczyna byc odkrywana :P ktos tutaj dobrze glowkuje :D Skoro juz taka kwestia sie pojawila, to ktore wg Was wykresy sa najlepszymi kandydatami na bycie jednym i tym samym rynkiem o nazwie Rozklad Normalny ze zmiennoscia 3%? ;) Zaznaczam, ze wsrod tych 15 wykresow, niektore sa rzeczywistym rynkiem… zeby bylo latwiej porownac wyniki, dolaczam ankiete do wpisu.

  #278
 20. FuTSiakowiEc

  Mam przyjemnosc pracowac z Marcinem w jednym biurze i troche go znam takze od razu zwietrzylem postep. Cwiczenie jest fajne, nawet jesli to wykresy wygenerowane losowo, brakowalo mi tam jednak ram czasowych, wolumenu, no i oczywiscie w poczatkowych wykresach, swieczek. Nie mam fioletowego pojecia ktore wykresy sa prawdziwe, bylo to by ciezkie do dokladnego ustalenia nawet jakby byly te dane, jako ze produkty reprezentujace ta sama grupe czesto maja podobne wykresy.
  Ale nie umniejsza to faktu ze i stronka i sam test jest super

  #281
 21. Max

  Hej,
  Atmosfera ciekawości się nasila.
  Nie mogę się już doczekać, konstruktywnych wniosków na temat eksperymentu autora:).

  #282
 22. z tego co widac cos malo osob na razie zaglosowalo ;) potrzeba przynajmniej 20 glosow ;p

  #283
 23. MATRIX

  Marcinie, mam nadzieję, że wyjaśnisz jaki jest sens tego eksperymentu. Z tego co ja się orientuje to w zasadzie AT można stosować wszędzie. Nie bardzo znam się na rozkładzie normalnym i trudno mi akurat coś na ten temat powiedzieć. Pozdrawiam

  #284
 24. oczywiscie, ze wyjasnie ;)

  #285
 25. pece-t

  Może za bardzo wyjdę przed szereg ale moim zdaniem losowe to: 1,4,5,8,9,10,12 i 13.
  Jeżeli trafiłem co najmniej 6 to powiem z jakiej marki herbacianych fusów to wywróżyłem :)

  #286
 26. pece-t, mysle, ze mozesz odrazu napisac ;)… byc moze niektorzy zasugeruja sie Twoimi fusami, aczkolwiek nie bedzie wiadomo czy dobrze wroza dopoki nie opublikuje wynikow ;)
  hehe, tak nawiasem mowiac to czuje sie jak wszechwiedzacy market maker ;D

  #288
 27. pece-t

  A propo poruszanego tematu. Skoro AT jest dziwna to zobaczcie jakie cuda tworzą ludzie „nauki” :)

  http://www.parkiet.com/artykul/7,842346_Analiza_techniczna___stan_obecny_i_nowe_tendencje.html

  Moim absolutnym zwycięzcą jest: astrologia techniczna :D No prawdziwe czary…

  #290
 28. MATRIX

  Pece-t, nie ma się z czego śmiać. Poczytaj sobie o analizie Carolana.

  #292
 29. Pece-t, jako trader, powinienes miec bardziej otwarty umysl … ale …. dolaczam sie do Twojego komentarza :D Uwielbiam nazwy Astrologii Technicznej (czy Finansowej – jesli to nie to samo), czasem takie ze nawet przeczytac nie mozna do konca, zanim nie zacznie sie smiac :P
  No ale teraz serio, szczegolnie dla osob, ktore bezustannie poszukuja zlotej metody analizy wykresow – jezeli dla kogos to dziala, i potrafi wykorzystac, to niech sie tych metod uczy i je stosuje. Jezeli patrzenie na to co robi sasiad rano pozwalalo by mi na zyski gieldowe to nawet jesli by sie ze mnie smiali – ja bym z tego korzystal :P Wstawal bym o 5, godzine ogladal co Pan Mietek wykona, i przelozyl bym to na dzienna strategie. Zaznaczam, jesli uzyskal bym dodatnia wartosc oczekiwana, nic nie bylo by mnie w stanie zniechecic. Najwazniejsza jest wiara w to co sie robi i skuteczne zarzadzanie kapitalem… W koncu system to tylko 10% sukcesu. Reszta to wykonanie, ktore zalezy od naszej psychologii.
  Ale faktycznie, nie ma co sie smiac, bo z rynkami finansowymi jest tak, ze cos co teraz jest wzięte (dosłownie) z kosmosu, za kilkadziesiat lat moze byc bardzo powazana metoda :P no coz – pozyjemy zobaczymy ;)

  #293
 30. Max

  Hej,
  W ankiecie jest 14 wykresów, a screenów jest 15.
  Pozdrawiam.

  #295
 31. Anet

  Witam, wg mnie, możliwą rzeczywistą sytuację rynkową przedstawiają wykresy: 2, 6, 7, 9, 10, 13, 14. Jestem niermiernie ciekawa wniosków z eksperymentu. Pozdrawiam!

  #314
 32. Juz niedlugo przygotuje odpowiedz ;)
  Pozdrawiam

  #315

Skomentuj

Musisz być Zalogowany. Możesz komentować posty.

Reklamy

Wsparcie finansowe

Jeżeli spodobała Ci się ta strona, pozostaw na niej komentarz, ponieważ nic innego tak bardzo nie motywuje, jak zainteresowanie ze strony odwiedzających. Jeśli posiadasz własną stronę o podobnej tematyce, umieść na niej linka do mojej strony i jeśli dasz mi o tym znać, zrobię to samo. A jeżeli dodatkowo uważasz, że ta strona jest wartościowa i masz taką możliwość, możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą abym mógł ją dalej rozwijać. Nie oczekuję żadnej płatności, aczkolwiek fundusze pomogą mi pokryć koszty poświęconego czasu.
Kwota: PLN
Dotpay.pl
Dziękuję!
Marcin Radlak

Ankieta