„Success is the ability to move from one failure to another with enthusiasm” (W. Churchill)

Wyniki poszczególnych sektorów w zależności od fazy hossy lub bessy

By MR

Przeglądając dzisiaj bloga kolegi (www.risk.si), zauważyłem ciekawy rysunek przygotowany przez Upshot Magazine.

Sektory w zależności od cyklu giełdowegoDiagram przedstawia sektory, które w poszczególnych etapach cyklu giełdowego uzyskują lepsze wyniki od pozostałych, opracowany na podstawie wyników spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 na przełomie lat 1945 – 1995. Być może okres trochę nieaktualny, aczkolwiek nie jest możliwe uwzględnienie ostatnich lat, ponieważ jeszcze nie wiemy na jakim etapie bessy jesteśmy. Temat myślę, że jest jednak interesujący, szczególnie dla osób zainteresowanych dłuższą perspektywą inwestycyjna.

Tłumaczenie na język polski poszczególnych sektorów:

 1. Transport
 2. Finanse
 3. Technologie
 4. Dobra kapitałowe (nie jestem pewny co do tłumaczenia, ale w komentarzu pojawiła się sugestia, że może to dotyczyć budownictwa przemysłowego, konstrukcji stalowych i przemysłu maszynowego)
 5. Surowce
 6. Energetyczny
 7. Metale szlachetne
 8. Farmaceutyczny
 9. Dobra konsumenckie (trwałe)
 10. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej / Usługi
 11. Finanse
 12. Dobra konsumenckie (cykliczne)

Jest to wpis na temat inwestycji, nie do końca związany z day tradingiem, aczkolwiek bardzo mnie zainteresował więc postanowiłem go opublikować. Jeżeli tłumaczenia sektorów nie są poprawne, proszę o uwagi w komentarzach.

Pozdrawiam

Tagi: , ,

dodajdo

3 komentarze to “Wyniki poszczególnych sektorów w zależności od fazy hossy lub bessy”

 1. Radek

  Capital Goods to jest majątek używany do produkcji i stoi z lewej strony bilansu – aktywa. Słowo capital zwodzi w stronę kapitału czyli pasywów.

  #63
 2. A jak by to nazwac w odniesieniu do sektorow gieldowych?

  #64
 3. Radek

  to są budownictwo przemysłowe, konstrukcje stalowe i przemysł maszynowy moim zdaniem.

  #69

Skomentuj

Musisz być Zalogowany. Możesz komentować posty.

Reklamy

Wsparcie finansowe

Jeżeli spodobała Ci się ta strona, pozostaw na niej komentarz, ponieważ nic innego tak bardzo nie motywuje, jak zainteresowanie ze strony odwiedzających. Jeśli posiadasz własną stronę o podobnej tematyce, umieść na niej linka do mojej strony i jeśli dasz mi o tym znać, zrobię to samo. A jeżeli dodatkowo uważasz, że ta strona jest wartościowa i masz taką możliwość, możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą abym mógł ją dalej rozwijać. Nie oczekuję żadnej płatności, aczkolwiek fundusze pomogą mi pokryć koszty poświęconego czasu.
Kwota: PLN
Dotpay.pl
Dziękuję!
Marcin Radlak

Ankieta