„Przyjdzie taki moment, kiedy będziesz myślał, że to już koniec. To będzie właśnie początek…”

Wskaźniki rynku pracy i zatrudnienia

By MR

Kolejny wpis z cyklu wskaźników ekonomicznych ważnych dla tradera. Non-farm payrolls (zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym wskaźnikiem sytuacji gospodarczej. Na raport z rynku pracy składają się jednak jeszcze trzy ważne elementy: unemployment rate (stopa bezrobocia), average hourly earnings (średnie zarobki na godzinę), average working week (średnia długość tygodnia pracy).

Definicja

Non-farm payrollsWskaźniki zatrudnienia określają sytuację na rynku pracy w następujący sposób.

Stopa bezrobocia (unemployment rate) wskazuje na liczbę bezrobotnych jako procent wszystkich osób zdolnych do pracy. Dane te pochodzą z ankiety 60,000 gospodarstw domowych. Osoby zatrudnione zliczane są tylko raz, bez względu na ile etatów pracują. Aby zostać uznanym za bezrobotnego, należy aktywnie poszukiwać pracy.

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (non-farm payrolls) określa liczbę osób zatrudnionych na pełny lub pół etatu w organizacjach rządowych oraz w firmach nie związanych z rolnictwem. Jest to ankieta 400,000 miejsc pracy, która dostarcza informacji, na jakie czekają gracze giełdowi przez cały miesiąc. Firmy określają liczbę osób aktualnie zatrudnionych. Nie jest sprawdzane, czy osoby te mają więcej niż jedną pracę. Osoby strajkujące nie są uwzględniane w ankiecie.

Średnia długość tygodnia pracy (average working week) przedstawia liczbę godzin przepracowanych w sektorze pozarolniczym. Firmy starają się wydłużyć lub skrócić czas pracy, aktualnych pracowników, zanim zdecydują się na zwolnienia lub zatrudnienie dodatkowych osób.

Średnie zarobki na godzinę (average hourly earnings) wyznaczają podstawową stawkę godzinową brutto dla większości sektorów. Dane te publikowane są przez Urząd Pracy (Bureau of Labor Statistics, U.S. Department of Labor).

Znaczenie dla inwestorów

Unemployment RateDane te publikowane co miesiąc poruszają rynkiem najbardziej ze wszystkich, właśnie ze względu na ważność informacji jakie dostarczają. W związku z tym, czas przed oraz po publikacji charakteryzuje się niespotykanymi możliwościami inwestycyjnymi. Wgłębiając się w szczegóły głownych liczb, można wykorzystać te dane do strategicznych zmian w portfelu inwestycyjnym.

Wskaźniki zatrudnienia są pełnym raportem na temat ilości osób poszukujących pracy, osób ją posiadających, ile zarabiają oraz ile godzin muszą pracować. Dzięki tym liczbom, można doskonale określić aktualną sytuację oraz przyszły kierunek gospodarki. Dla przykładu, wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym podzielony jest na sektory. Analizując poszczególne sektory można zdecydować, które z nich mają szanse na uzyskać lepsze wyniki od pozostałych.

Wskaźniki zatrudnienia pokazują również trendy odnośnie zarobków. FED obserwując te dane, zwraca uwagę na potencjalny wzrost inflacji, która zdecydowanie utrudnia pole działania tej instytucji odnośnie pakietów stymulujących gospodarkę. Dlatego właśnie obserwując wzrost inflacji w tej dziedzinie, można przypuszczać, że stopy procentowe wzrosną co spowoduje spadek cen akcji oraz obligacji. W przeciwnym wypadku, gdy bezrobocie maleje bardzo powoli lub nawet rośnie – bardzo prawdopodobne, że stopy procentowe zostaną obniżone, a co za tym idzie, ceny obligacji jak i akcji wzrosną.

Znaczenie

Wskaźniki zatrudnienia są najważnejszymi danymi ponieważ zawierają informacje na temat wielu sektorów gospodarki. Są pełnym przedstawieniem aktualnej sytuacji, a do tego publikacja następuje bardzo wcześnie w miesiącu. Wiele innych wskaźników jest zależna właśnie od danych o zatrudnieniu. Nie tylko pokazują informacje na temat rynku pracy, ale również o zarobkach jak i produkcji. Jednym słowem, dostarczają wskazówek dotyczących innych danych publikowanych w miesiącu, co powoduje, że są bardzo ważnym elementem wpływającym na sentyment na rynkach praktycznie aż do następnej publikacji.

Interpretacja

Rynek obligacji wrośnie (spadnie) jeśli sytuacja w zatrudnieniu jest gorsza (lepsza) od oczekiwanej. Często zdarza się, że rynki akcji zareagują w tym kierunku co obligacje, ponieważ niższe stopy procentowe są dobre dla rynku akcji. Ale czasami ruch może nastąpić w przeciwnym kierunku. Zdrowy rynek pracy jest dobry dla rynku akcji ponieważ wspomaga rozwój gospodarczy i zyski korporacji. Jednocześnie, rynek obligacji obawia się o inflację.

Stopa bezrobocia wzrasta w czasie recesji i maleje w czasie rozwoju.  Wzrost bezrobocia utożsamiany jest z kurczącą się gospodarką oraz spadającymi stopami procentowymi. Natomiast malejące bezrobocie utożsamiane jest z rozwijającą się gospodarką oraz ewentualnie rosnącymi stopami procentowymi. Pojawiają się wtedy obawy o wzrastające zarobki, ponieważ gdy bezrobocie spadnie do zbyt niskiego poziomu – znalezienie pracowników zaczyna być problemem.

Wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym określa aktualny poziom aktywności gospodarczej. Wzrost tego wskaźnika przenosi się na zarobki, które zostaną wydane na dobra i usługi. Większy wzrost zatrudnienia przekłada się na szybszy wzrost gospodarczy. Gdy gospodarka jest w zaawansowanej fazie rozwoju, nagły wzrost w zatrudnieniu powoduje obawy odnośnie inflacji, ponieważ nagły wzrost popytu na dobra i usługi może przewyższyć możliwości produkcyjne.

Wzrost średniej długości czasu pracy przekłada się na wzrost produkcji i zwiastuje wzrost w zatrudnieniu. Gdy średnia długość pracy maleje, prawdopodobnie jest to sygnał spowolnienia w zatrudnieniu lub jego spadku w przypadku recesji.

Wzrost średnich zarobków godzinnych sugeruje presje płacowe. Należy pamiętać, że dane te nie uwzględniają takich czynników jak nadgodziny czy dodatkowe zmiany, które bezpośrednio wpływają na płace. Inwestorzy uważają, że wzrost tego czynnika prowadzi do wzrostu inflacji. Jednak gdy wzrostowi zarobków towarzyszy wzrost produktywności, producenci nie podniosą cen produktów, ponieważ jednostkowy koszt pracownika jest stały.

Częstotliwość publikacji

Miesięcznie

Data publikacji

Zazwyczaj pierwszy piątek miesiąca (w przypadku święta, publikacja przeniesiona jest na inny dzień).

Korekty

Miesięcznie, dane za poprzednie dwa miesiące są poddawane korektom, aby uwzględnić pełniejsze informacje. Występują też korekty roczne. Często wielkość korekty jest niewielka, aczkolwiek bywają też spore, które potrafią bardzo zaskoczyć uczestników rynku.

(w przygotowaniu opisu skorzystano z http://bloomberg.econoday.com)

Tagi: ,

dodajdo

6 komentarzy to “Wskaźniki rynku pracy i zatrudnienia”

  1. pece-t

    Prośba o opinie:
    Piszesz: „Dzięki tym liczbom, można doskonale określić aktualną sytuację oraz przyszły kierunek gospodarki.” Ostatnio coraz więcej opinii nawiązuje go poglądu, że wskaźniki rynku pracy są opóźnione w stosunku do obecnej sytuacji gospodarczej. Co o tym sądzisz?

    pece-t

    #100
  2. Witam,
    Zgadzam sie z opinia, ze dane o zatrudnieniu sa opoznione w stosunku do obecnej sytuacji gospodarczej. Dlatego tez, na ich podstawie ciezko precyzyjnie okreslic, czy gospodarka wchodzi w recesje, czy z niej wychodzi… zdanie, o ktorym mowa jest raczej skierowane dla inwestorow dlugoterminowych … dla ktorych licza sie lata a nie miesiace czy dni. Aczkolwiek dla daytradera, dane te powoduja najwieksze zmiany na rynku w najkrotszym czasie w ciagu miesiaca (nie liczac decyzji o stopach procentowych, ktore nie zdarzaja sie niestety co miesiac). Mam nadzieje, ze odpowiedz jest zadowalajaca ;)
    Pozdrawiam

    #101
  3. KZ

    Witam,
    a z jakich stron (rekomendacji) korzystasz codziennie wyznaczając poziomy wsparcia i oporu?
    Pozdrawiam
    KZ

    #103
  4. Linki do raportow analitycznych dostepnych bezplatnie w internecie zamiescilem w kolumnie po prawej (naglowek: Raporty Analityczne). Dodatkowo rapory z serwisu Broker Talk oraz publikowane przez sam Futex. Zwracam uwage, ze podstawowymi poziomami sa tektore wyznaczam samemu. Te z raportow analitycznych traktuje jako wskazowke do tego, jak mysla inni.
    Jezeli ktos ma jakies ciekawe dodatkowe propozycje, zapraszam do pozostawienia odnosnikow w komentarzu.

    #104
  5. pece-t

    Zawsze z rana na rozgrzewkę:
    http://www.analizy.pekao.com.pl/index.php?p=komentarze&kid=26&pkid=40&ppkid=56&kom_kid=14

    Wykres dnia W.Białka czasem jest dość zaskakujący.

    #105
  6. Ciekawe ;) Polecam rowniez strone http://dailyspeculations.com/wordpress/ na ktorej jest bardzo wiele podobnych ciekawostek…

    #106

Skomentuj

Musisz być Zalogowany. Możesz komentować posty.

Reklamy

Wsparcie finansowe

Jeżeli spodobała Ci się ta strona, pozostaw na niej komentarz, ponieważ nic innego tak bardzo nie motywuje, jak zainteresowanie ze strony odwiedzających. Jeśli posiadasz własną stronę o podobnej tematyce, umieść na niej linka do mojej strony i jeśli dasz mi o tym znać, zrobię to samo. A jeżeli dodatkowo uważasz, że ta strona jest wartościowa i masz taką możliwość, możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą abym mógł ją dalej rozwijać. Nie oczekuję żadnej płatności, aczkolwiek fundusze pomogą mi pokryć koszty poświęconego czasu.
Kwota: PLN
Dotpay.pl
Dziękuję!
Marcin Radlak

Ankieta